Ponieważ nasz system blogowy oparty jest na najnowszej wersji skryptu WordPress, to do jego konfiguracji można także skorzystać z wielu ogólnodostępnych instrukcji.

Wszelkie ustawienia dokonuje się w panelu dostępnym od razu po zalogowaniu do bloga.

Jednym z pierwszych ustawień jakie warto dokonać jest opcja ‚Wygląd’ – tutaj wybieramy skórkę z wielu dostępnych. Można także wybrać i skonfigurować odpowiednie Widgety.

Następnie należy przejść do zakładki ‚Ustawienia’, gdzie jest znacznie więcej poważnych opcji :

Ustawienia ogólne : warto przemyśleć dobrze Tytuł witryny (krótki, zwięzły) oraz Opis (dwa, trzy zdania) – te informacje pojawią się na głównej stronie bloga

Pisanie : raczej nic do zmian dla przeciętnego użytkownika

Czytanie : Ustawiamy tutaj ilość ostatnich wpisów jaka jest wyświetlana na stronie głównej – warto dać wartości nie większe niż 10. Warto także ustawić ‚W kanałach nowości wyświetlaj’ wypisy.

Dyskusja : biorąc pod uwagę ilość automatów wpisujących na blogi komentarze, warto zaznaczyć opcję  ‚ ‚ – zatrzyma to nachalny spam.

Bezpośrednie odnośniki : najczęściej używany jest ‚Własny format’ w postaci : /%postname%/

All in One SEO : dobrze jest wypełnić pola Home Title (to będzie główny tytuł bloga) , Home Description (opis zawartości bloga w kilku zdaniach) oraz Home Keywords (słowa kluczowe związane z tematyką bloga – kilka po przecinku). Resztę opcji można zostawić tak jak są domyślnie.

W sumie, to po takiej wstępnej konfiguracji można już zacząć blogować. W kolejnej części zajmiemy się tuningiem bloga.

3 komentarze to “Jak optymalnie skonfigurować swojego bloga ? Cz.1”

 1. kinjo napisał(a):

  Ja bym chętnie przeczytał post „Jak promować swojego bloga?”. Czy kiedyś taki zostanie napisany?. Chciałbym wiedzieć czy np. warto skorzystać ze strony typu: http://www.skoroszyt.eu

 2. utygan napisał(a):

  Jak wejść na ftp-a blogi.com.pl.
  Bo rozumiem, żeby wgrać zdjęcia, muszę wejść przez ftp, utworzyć katalog i dopiero wtedy z poziomu bloga mogę załadować zdjęcia do biblioteki.
  Wpisuję w przeglądarce http://ftp.blogi.com.pl i nie ma połączenia. Może jakies bliższe informacje?
  Poproszę.

 3. admin napisał(a):

  Żeby wgrać zdjęcie nie jest potrzebny ftp. Fotki wgrywa się przez panel do obsługi bloga. Zerknij na ikony w edytorze podczas pisania posta.

Leave a Reply

*
Blogi. Darmowe Blogi.